2021. március 26., péntek

Programozott regény, regényírás és a passzív jövedelem

 

Valami egészen újat ajánlok: olvass programozott regényt

A regényírás, történetek leírása szinte egyidős az írásosság kialakulásával. Az írást az emberek ősidők óta arra használják, hogy leírják azt ami körülöttük van, történik. Azt szokták mondani, az élet a legjobb regényíró. Valóban nehéz olyan történeteket kitalálni, amilyen regényes történeteket az élet kreál. De az élet és a regény között van egy lényeges eltérés.

A regényírás, ami hosszabb-rövidebb formában az egyik legrégibb irodalmi forma, évszázadokon át nem változott. A szerzők idővel megpróbáltak ugyan egy kicsit játszani az idővel és előre, hátra ugrálni a regény történetének elmesélése során, előre, hátra ugrálni az időben, hogy a regényt érdekesebbé tegyék, de a regényírásra ősidők óta az volt a legjellemzőbb, hogy a regényírók a regényeik nagy többségében az egyenes idővezetésre törekedtek: Az eseményt az elején kezdték és elmesélték a regény cselekményét a regény végéig, a cselekmény befejezéséig.

Az élet a regénnyel ellentétben nem ilyen. Az idő ugyan folytonosan halad, de az ember ismeretei már korántsem ilyen egysíkúak. Vannak dolgok, amelyekről előbb szerzünk tudomást és vannak dolgok, amiket csak jóval a cselekmény megtörténte után tudunk meg. Ezért van az, hogy az életben sokszor ugyanazt a cselekményt újraértékeljük, más és más véleményünk alakul ki róla.

Egyes kísérletező regényírók, elsősorban a 20. Század második felében megkíséreltek olyan regényt írni, amely jobban illeszkedett az élet realitásához. Ezeket a kísérleteket hívjuk programozott regényeknek. Programozott regényből nem sok született. Elsősorban azért, mert sokkal bonyolultabb a szerkezete az egyszerű mesélésre épülő regényekhez viszonyítva. Programozott regény sajátossága, hogy a regény olvasójától is elvárja, hogy aktívabban részt vegyen az olvasásban. Itt nem elég a regény puszta passzív olvasása. Valamilyen számítógépes algoritmushoz hasonló írott rendszer alapján tudunk haladni a regény cselekményének eseményei között.

Beer Miksa 1918 című történelmi regénye egy ilyen programozott regény. A regény az első világháború utolsó napjait írja le a világ egy olyan szegletében, ahol a legtöbb volt a változás és szinte minden nap eseménye megfelelt egy fordulatokban gazdag regénynek. A szerbiai Vajdaság, amelyet 26 nemzet lakott évszázadokon át aránylag békében. A véres események valahol az 1800-as évek közepén kezdődtek. A legnagyobb fordulatokat az 1918-as év hozta. Szétesett egy monarchia, Európa legerősebb állama, nemzetállamok alakultak ki és emberek százezrei kerültek olyan területre, ahol az államnyelv az újonnan alakult nemzetállam nyelve volt. De mielőtt a béketárgyalások véglegesítették volna a határokat, sok minden történt. Megalakult a Szlovén-Horvát-Szerb Köztársaság, majd a Magyar Tanácsköztársaság. Megalakult egy Magyar-Szerb Baráti Köztársaság, majd a Szerb-Horvát-Szlovén Királyság. És minden fél magáénak akarta ezt a területet. Közben a kormányzó fehér lovon, mögötte a román seregekkel átvonult a közelben, fel Budapestre és a Román Királyság is jogot igyekezett formálni a terület egy részére. Azután a Horthy kormány által megbízott emberek aláírták a Trianoni béke dokumentumait. Az emberek pedig élték a saját életüket, amig a határ ide-oda repdesett a fejük felett.

Ez egy programozott regény!

Beer Miksa 1918 című regénye egy programozott regény. Olvasás közben az olvasónak kérdésekre kell válaszolni és a regén a válaszok alapján határozza meg, hogy az olvasó hol olvassa tovább a regényt, milyen cselekménnyel folytassa a regény eseményeinek megismerését.

Nem tartom valószínűnek, hogy korábban olvastál programozott regényt. Szerintem már ezért is érdemes volna megismerned. A regény ára egyébként mintegy 3000 forint. Ha írsz a címemre (miksa.beer@gmail.com) megadom, hogy hol tudod megrendelni és megvenni a saját példányodat.

Ha szeretsz olvasni, érdekel minden, ami új, mindenképpen ajánlom, hogy vedd meg a regényt és olvasd el. Nem mindennapi élményben lesz részed. A regény cselekménye nem csak a térség történetébe enged bepillantani. Miközben megismerheted a térség egyszerű kis embereinek szürke hétköznapjai mögött megbújó regényes történeteket és azt is, amiről a történészek keveset beszélnek, megismerheted a programozott regény szerkezetét is. Kicsit olyan ez a regény, mintha computer program vezérelné a regény cselekményének megismerését.

Valami egészen új: A világ első e-mail regénye!

Azoknak, akik szeretnek olvasni, valami egészen újat ajánlok: Beer Miksa: Mai mese című regényét. Ez a világ első e-mail regénye. Az első e-mail néhány évtizede született meg. Mára már letisztult forma jellemzi az e-maileket, bármelyik rendszert használod is. Vannak akik a nagy rendszerek mellett döntenek. Mások saját kis rendszert hoznak létre a vállalkozásuk számára. A lényeg azonban az, hogy mára már teljesen kialakult, hogy az egyes rendszereknek mit kell tartalmazniuk, hogyan kell működni. Éppen ideje volt, hogy a regény is „rátegye a kezét” erre a rendszerre és megszülessen az első e-mail regény.

Személy szerint nem szeretem a passzív olvasást. Szerintem az ilyen egysíkú olvasás helyett inkább az interaktív rendszereknek kell előtérbe kerülni. A világ első e-mail regénye nem programozott regény. De olyan regény, amely lehetőséget nyújt az olvasónak, hogy egy kicsit magát is beépítse a saját könyvébe. Ha követed a regény utasításait, a te könyved más lesz mint mások könyve. Egyedi, sajátos lesz. Végeredményben ez egy külön kísérlet a kísérleti regényben. Vedd meg a saját példányodat és olvasd el. A regény ára egyébként mintegy 3000 forint. Ha írsz a címemre (miksa.beer@gmail.com) megadom, hogy hol tudod megrendelni és megvenni a saját példányodat.

Regényírási kísérlet, aminek részese lehetsz

És ha már beszéltem két kísérleti regényről, ideje beszélnem egy harmadikról is: Készül egy regény, aminek te is részese lehetsz. Névvel, képpel, saját történeteddel. Azt mondják, minden ember életében van legalább egy olyan regényes történet, ami megérdemli, hogy regényt formáljanak belőle. Ez mellett a legtöbb ember egész sor olyan érdekes történetet tud, hallott, ami bármikor lehet egy regény cselekményének alapja.

Gondold csak végig azokat az apró anekdotákat, vagy akár gondold végig a saját életedet. Hányszor volt az, hogy valamire azt mondtad, ezt meg kellene írni. Nézd meg az Interneten az „igaz történetek”, „élettörténetek” vagy más hasonló című bejegyzéseket. Több száz kis történetet találsz benne. Mindegyik lehetne egy regény alapja. De nem hiszem, hogy olyat is találsz, amilyen a te életedben megtörtént. Az a te történeted.

A statisztikusok szerint a fejlett világban minden második ember gondolt már arra, hogy regényt ír valamiről. De még a legfejletlenebb országokban is tíz ember közül kettő szeretne regényt írni. És nyolc olyan ember van, aki érdekes történeteket mesél a többieknek.

Szeretnék regényt írni a te történetedről is. A könyvben megjelenhetsz a saját neved alatt, mellékelhetsz képet is. De ha ezt nem szeretnéd, megjelenhetsz álnéven is. Hogy mit kell ezért tenned? Csak annyit, hogy megírod röviden azt a történetet, amivel szerepelni szeretnél ebben a regényben. Nem kell irodalmilag kidolgozni a történetet. Csak egyszerűen a saját szavaiddal írd meg és küld el a címemre: miksa.beer@gmail.com. A tárgy mezőbe írd be: Élettörténetek regénye. Előre is köszönöm, hogy részt szeretnél vállalni ebben a kísérletben.

Ha regényt akarsz írni, tanulj meg regényt írni

Soha korábban nem olvastam annyi regényírási útmutatót, mint mostanában. Érthető, hisz sokkal könnyebb regényt kiadni, mint korábban bármikor. De nem csak könnyebb a regénykiadás, hanem olcsóbb is. A legtöbb ilyen ismertetőre az a jellemző, hogy hosszúak, bonyolultak.

Jobbat ajánlok: Ha regényt akarsz írni, tanulj meg regényt írni. De ne úgy, hogy közben a regényírás tanulása váljon a fő elfoglaltságodul. Az időd nagy részét nem a tanulásra akarod szentelni, hanem arra, hogy regényt írj. Neked nem a több száz oldalas tankönyvre van szükséged, hanem egy egyszerű ás érthető útmutatásra arról, hogy hogyan tudsz gyorsan és egyszerűen regényt írni.

Javaslom, hogy rendeld meg a „Hogyan írj regényt” tananyagot. A tananyag 5000 forintba kerül. Viszont csak 12 oldalas. A 12 oldalon elmondja azt, hogy hogyan írhatsz egyszerűen és gyorsan sikeres regényt. Vedd meg a tanagyagot, olvasd el, majd vegyél egy füzetet és abban dolgozd ki a regényed vázlatát, a „Hogyan írj regényt” című tananyag lépéseit követve. Az egészre mindössze 5-10 napra van szükség. De utána naponta meg tudsz írni egy-egy regényfejezetet és 30-60 nap alatt kész is lehet a saját regényed.

A „hogyan írj regényt” tananyag megrendelhető a címemen. Küld el a tananyag árát a postacímemre (Beer Miksa, 24300 Backa Topola, Baranjska 19, Szerbia) majd küld el egy e-mailen az e-mail címemre a pénz elküldésének adatait. Én erre a címre küldöm majd el neked a „Hogyan írj regényt” című tananyagot. Az e-mail címem a következő: miksa.beer@gmail.com. A tárgy mezőbe írd be: Hogyan írj regényt?

Ha a tananyag megvétele előtt szeretnél bővebb információt kapni, örömmel válaszolok a kérdéseidre. A kérdéseket az e-mail címemre küld (miksa.beer@gmail.com) és a tárgy mezőbe ne felejtsd el beírni: Ingyenes információ a „Hogyan írj regényt” tananyagról.

Miért írj regényt?

Miért ne? Minden emberben ott él valahol a lelke mélyén egy regényíró. Az, hogy engeded-e kibontakozni, csakis tőled függ. Megteheted, hogy bezárod örökre és magaddal viszed a sírba, de megteheted azt is, hogy megírod, elmondod másnak (mondjuk nekem a korábban említett kísérleti regényhez: Élettörténetek regénye. Vagy megtanulsz regényt írni és megírod magad a regényedet.

És most komolyan: A regényírás nem lehetetlen dolog és tanulható. Ez emellett olyan hobbi, amely jövedelmet és ismeretséget is szerezhet neked. Tudod mit éreztem, amikor az első könyvemet fogtam a kezemben? Valami leírhatatlanul kellemes, bizsergető érzés volt. Pedig csak egy helytörténeti kiadás volt.

És ez az érzés a további könyvekkel sem csökkent. A minikönyvek sora, helytörténeti kiadások és regények mind-mind ugyanazt az érzést váltották ki: Ez az én munkám. Olyan munka, ami fennmarad utánam, ami alapján emlékezni fognak majd rám. És tudod milyen kellemes érzés, amikor az Internet keresőjébe beírom a nevem és kimutat néhány általam írt könyvet is. Ha a pénzért nem is, ezért az érzését megéri ezzel a hobbival foglalkozni.

Persze nem vagyok hivatásos író, aki nap hosszat a gép mellett ül és írja a regényeit. Fárasztó volna. Én csak azt írom meg, ami érdekel, amiben örömöm lelem, ami tetszik nekem. És neked is ezt tanácsolom: legyen a regényírás a hobbid.

És ha már a pénzt említettem, had folytassam ezt a gondolatot. Kevés olyan hobbit tudok, amivel pénzt lehet keresni. Természetesen vannak ilyenek. Sőt vannak olyanok is, amivel sokkal több pénzt tudsz keresni, mint a regényírással. De az írás megéri az árát. Érdemes vele foglalkozni. Nem hiszed? Próbáld ki. De ne úgy, hogy fejjel a falnak szaladva el kezdesz írni. Tervezd meg a munkád, szeresd amit csinálsz, legyen benne örömöd és szórakoztasson. Az élet túl rövid ahhoz, hogy csak a robotoló pénz keresetből és a szürke hétköznapokból álljon. Még akkor is, ha az emberek többsége ezt választja. De te legyél más. Éld az életed és írd a regényed.

A regényírás passzív jövedelem lehet a számodra

Egy jövedelem tipust sem övez annyi vita, mint a passzív jövedelmet. Azok, akik rosszul értelmezik a passzív jövedelem kategóriáját, tagadják a passzív jövedelem létezését. Szerintük a passzív jövedelem valami féle semmiért kapott pénz.

A valóság az, hogy a passzív jövedelem egy olyan jövedelem, amiért nagyon is keményen meg kell dolgozni. De az eléréséhez sokszor nem sok munka, hanem jó és eredményes munka kell. Passzív jövedelem az, amikor egy jövedelemért korábban megdolgoztunk, de a munkánk eredményét, vagy annak egy részét passzív jövedelem formájában később kapjuk meg. Ilyen például a pénzért kapott kamat. Valaki megdolgozott azért, hogy annyi pénz felhalmozódjon, amiért nagyobb összegű kamatot kapunk. Passzív jövedelem az ingatlan utáni bérlet is. De korábban eredményesen kellett dolgozni azért, hogy kiadható ingatlanunk legyen.

Ez alapján azt mondhatnánk, hogy a passzív jövedelem a gazdag emberek kiváltsága. Sok esetben így van. A regény az egyik kivétel ez alól. Ha valaki egyszer írt egy olyan regényt, amit sokan el szeretnének olvasni és a regényt a regényírást követően többször is kiadják, neki már nem kell újból megírnia a regényt. Viszont az újbóli kiadás után passzív jövedelme lesz. Hogy pontosabban fogalmazzak, a regényírás az egyik legrégibb passzív jövedelmi forrás. Csakhogy olyan regényt kell írni, amit sokan el akarnak olvasni. Különben elenyésző lesz a passzív jövedelmünk. Megfelelő passzív jövedelmet nem a jó regény hoz, hanem az a regény, amit sokan el akarnak olvasni. Ez ellentmondásnak tűnik, pedig nem az. Az a regény, amit sokan el akarnak olvasni, bármit is mondanak a kritikusok, jó regény. Éppen ezért:

Javaslom, hogy rendeld meg a „Hogyan írj regényt” tananyagot. A tananyag 5000 forintba kerül. Viszont csak 12 oldalas. A 12 oldalon elmondja azt, hogy hogyan írhatsz egyszerűen és gyorsan sikeres regényt. Vedd meg a tanagyagot, olvasd el, majd vegyél egy füzetet és abban dolgozd ki a regényed vázlatát, a „Hogyan írj regényt” című tananyag lépéseit követve. Az egészre mindössze 5-10 napra van szükség. De utána naponta meg tudsz írni egy-egy regényfejezetet és 30-60 nap alatt kész is lehet a saját regényed.

A „hogyan írj regényt” tananyag megrendelhető a címemen. Küld el a tananyag árát a postacímemre (Beer Miksa, 24300 Backa Topola, Baranjska 19, Szerbia) majd küld el egy e-mailen az e-mail címemre a pénz elküldésének adatait. Én erre a címre küldöm majd el neked a „Hogyan írj regényt” című tananyagot. Az e-mail címem a következő: miksa.beer@gmail.com. A tárgy mezőbe írd be: Hogyan írj regényt?

Ha a tananyag megvétele előtt szeretnél bővebb információt kapni, örömmel válaszolok a kérdéseidre. A kérdéseket az e-mail címemre küld (miksa.beer@gmail.com) és a tárgy mezőbe ne felejtsd el beírni: Ingyenes információ a „Hogyan írj regényt” tananyagról.

Programozott regény, regényírás és a passzív jövedelem



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Kérdezd meg azt, ami érdekel, írd meg a véleményedet.